FL Home
A.net/FL
DyeStatFL.com
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Steinbrenner Invitational
April 8th 2017 Lutz, Florida, United States
Report
Block
3 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2014 Mar 15th
Results
Video
News
Photos
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
131
1
2014
1
140
2
1571
2013
1
1
2012
2
2
Media for 2014
Videos (
140
)
View
+
Photos (
1571
)
View
+
Articles (
2
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2014 Results - USF Steinbrenner Invitational
Mar 15th 2014, 10:15pm
Attending groups
RunnerSpace.com/HighSchool
Golden Gate High School Track & Field and Cross Country - Naples, Florida
Sunlake High School Track & Field and Cross Country - Land O Lakes, Florida
Half-mile Timing - Gainesville - FL - Timing Company
Blake High School-magnet Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Lake Region High School Track & Field and Cross Country - Eagle Lake, Florida
Dunedin High School Track & Field and Cross Country - Dunedin, Florida
Palmetto Ridge High School Track & Field and Cross Country - Naples, Florida
Gulf High School Track & Field and Cross Country - New Port Richey, Florida
Tampa Bay Tech High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Keswick Christian School Track & Field and Cross Country - Saint Petersburg, Florida
Bloomingdale High School Track & Field and Cross Country - Valrico, Florida
Lakewood High School Track & Field and Cross Country - Saint Petersburg, Florida
East Bay High School Track & Field and Cross Country - Gibsonton, Florida
Pasco High School Track & Field and Cross Country - Dade City, Florida
Hallandale High School Track & Field and Cross Country - Hallandale, Florida
West Orange High School Track & Field and Cross Country - Winter Garden, Florida
Osceola High School Track & Field and Cross Country - Kissimmee, Florida
Brandon High School Track & Field and Cross Country - Brandon, Florida
Lakewood Ranch High School Track & Field and Cross Country - Bradenton, Florida
East Lake High School Track & Field and Cross Country - Tarpon Springs, Florida
Pinellas Park High School Track & Field and Cross Country - Largo, Florida
Hillsborough High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Zephyrhills High School Track & Field and Cross Country - Zephyrhills, Florida
Calvary Christian High School Track & Field and Cross Country - Clearwater, Florida
Land O' Lakes High School Track & Field and Cross Country - Land O Lakes, Florida
East Lee County High School Track & Field and Cross Country - Lehigh Acres, Florida
Plant High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
DyeStatFL.com
Ida S. Baker High School Track & Field and Cross Country - Cape Coral, Florida
Academy of the Holy Names Track and Field and Cross Country - Tampa, Florida
Cambridge Christian School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Legacy Christian Academy Track & Field and Cross Country - Seffner, Florida
Ethline R Williams Prep School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Riverview High School Track & Field and Cross Country - Riverview, Florida
RunnerSpace.com/FL
Island Coast High School Track & Field and Cross Country - Cape Coral, Florida
Tampa Catholic
Cardinal Mooney High School Track & Field and Cross Country - Sarasota, Florida
Mariner High School Track & Field and Cross Country - Cape Coral, Florida
Fort Myers High School Track & Field and Cross Country - Fort Myers, Florida
Riverview High School Track & Field and Cross Country - Sarasota, Florida
James W. Mitchell High School Track & Field and Cross Country - New Port Richey, Florida
Shorecrest Prep
Carrollwood Day School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Middleton High School Track and Field and Cross Country - Tampa, Florida
Frank W. Springstead High School Track & Field and Cross Country - Spring Hill, Florida
Robinson High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Northside Christian High School Track & Field and Cross Country - St. Petersburg, FL
Jefferson High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
George M. St
Chamberlain High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Naples High School Track & Field and Cross Country - Naples, Florida
Gaither High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Sickles High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Admiral Farragut Academy Track & Field and Cross Country - Saint Petersburg, Florida
Jesuit High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
ANCLOTE
Clearwater High School Track & Field and Cross Country - Clearwater, Florida
Newsome High School Track & Field and Cross Country - Lithia, Florida
Gateway High School Track & Field and Cross Country - Kissimmee, Florida
Southeast High School Track & Field and Cross Country - Bradenton, Florida
Alonso High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Kathleen Senior High School Track & Field and Cross Country - Lakeland, Florida
Strawberry Crest
Countryside High School Track & Field and Cross Country - Clearwater, Florida
North Fort Myers High School Track & Field and Cross Country - North Fort Myers, Florida
Gibbs High School Track & Field and Cross Country - Saint Petersburg, Florida
St. Petersburg High School Track & Field and Cross Country - Saint Petersburg, Florida
Fivay Track and Field and Cross Country - Hudson, Florida
Bayshore High School Track & Field and Cross Country - Bradenton, Florida
King High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
Dunbar High School Track & Field and Cross Country - Fort Myers, Florida
Osceola High School Track & Field and Cross Country - Seminole, Florida
Invited groups
2014
USF / Steinbrenner Invitational
2014 Results - USF Steinbrenner Invitational
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Mar 15th 2014, 10:15pm
USF Steinbrenner Invitational
- Mar 15, 2014
University of South Florida, Tampa, FL, US
Timing/Results by:
Half-mile Timing - Gainesville - FL
« Filter Results by Team: »
Academy Of The Holy Names
Admiral Farragut
Alonso
Anclote
Bayshore
Blake
Bloomingdale Senior
Brandon
Calvary Christian
Cambridge Christian
Cardinal Mooney
Carrollwood Day
Chamberlain
Clearwater
Countryside Senior
Dunbar
Dunedin
East Bay
East Lake
East Lee County
Fivay
Fort Myers
Gaither
Gateway
George Steinbrenner
Gibbs
Golden Gate
Gulf
H B Plant
Hallandale
Hillsborough
Ida S. Baker
Island Coast
J.W. Mitchell
Kathleen
Keswick Christian
King
Kissimmee-Osceola
Lake Region
Lakewood
Lakewood Ranch
Land O Lakes
Mariner
Middleton
Naples
Newsome
North Fort Myers
Northside Christian
Osceola
Palmetto Ridge
Pasco
Pinellas Park Senior
Riverview
Riverview (Sarasota)
Robinson
Seffner Christian
Shorecrest Preparatory
Sickles
Southeast Bradenton
Springstead
St Petersburg
Strawberry Crest
Sunlake
Tampa Bay Tech
Tampa Catholic
Tampa Jesuit
Tampa Preparatory
Thomas Jefferson
West Orange
Zepherhills
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x400m Relay
|
4x800m Relay
|
Shot Put
|
Discus
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
|
Pole Vault
Mens 100m Varsity
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Daniels, Damien
12
Gibbs
10.87
nwi
1
10
2
Rhynes, Anthony
11
Middleton
10.90
nwi
1
8
3
President, Jaquez
12
Gibbs
11.08
nwi
1
6
4
Harrison, Javon
12
Kathleen
11.09
nwi
1
5
5
Poole Jr., Dionte
12
King
11.26
nwi
1
4
6
Byrd, Tyler
10
Naples
11.29
nwi
1
3
--
Timmons, Keith
11
Southeast Braden
FS
nwi
1
Mens 100m Varsity
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Daniels, Damien
12
Gibbs
10.84
nwi
4
2
Timmons, Keith
11
Southeast Braden
10.92
nwi
2
3
Rhynes, Anthony
11
Middleton
10.95
nwi
3
4
President, Jaquez
12
Gibbs
11.04
nwi
4
5
Merrill, Kevin
12
George Steinbren
11.04
nwi
5
6
Harrison, Javon
12
Kathleen
11.09
nwi
11
7
Byrd, Tyler
10
Naples
11.13
nwi
2
8
Poole Jr., Dionte
12
King
11.16
nwi
1
9
Porter, Deiondre
12
Thomas Jefferson
11.19
nwi
10
10
murphy, corey
11
Island Coast
11.20
nwi
7
11
Wade, Aaron
12
Newsome
11.22
nwi
9
12
Keels, Tahwan
11
Chamberlain
11.22
nwi
11
13
Wright, Malik
11
Tampa Bay Tech
11.22
nwi
7
14
Wiley, Jermal
10
Blake
11.24
nwi
6
15
Anderson, Bruce
11
Newsome
11.24
nwi
5
16
Haye, Jahaven
11
Lakewood
11.27
nwi
7
17
Roberts, Jordan
Zepherhills
11.28
nwi
1
18
Fontaine, Kyle
12
Mariner
11.30
nwi
4
19
Luckett, Brandon
10
Lakewood Ranch
11.34
nwi
9
20
Harrell, T.J.
12
Tampa Catholic
11.35
nwi
10
21
Davis, Mosi
12
Sunlake
11.44
nwi
11
22
Adolphson, Alex
10
Countryside Seni
11.46
nwi
3
23
Atavwigho, Chigozie
11
East Lake
11.47
nwi
3
24
johnson, donte
11
Sunlake
11.50
nwi
8
25
Dawson, Ruldoph
11
Hillsborough
11.50
nwi
6
26
Wood, Jeremy
10
Calvary Christia
11.50
nwi
2
27
Johnson, Freddie
10
East Lee County
11.51
nwi
9
28
Cabrera, Isaac
12
Land O Lakes
11.55
nwi
10
29
Vereen, Jaylin
12
Riverview
11.61
nwi
9
30
Sims, Antwione
Zepherhills
11.62
nwi
4
31
Ware, Terence
10
Lakewood
11.63
nwi
8
32
Fabe, Rickenson
12
Golden Gate
11.64
nwi
7
33
Robinson, Brandon
12
Alonso
11.69
nwi
8
34
Faulk, Jaelyn
10
Hallandale
11.70
nwi
6
35
Griffith, Wyatt
12
Ida S. Baker
11.76
nwi
10
36
Washington, Stanley
11
Gaither
11.77
nwi
4
37
Shell, Robbie
12
Seffner Christia
11.78
nwi
1
38
Fils Aimes, Carlin
11
Naples
11.81
nwi
8
39
Sanders, Bentlee
9
Tampa Catholic
11.82
nwi
1
40
Botero, Sebastian
12
Tampa Jesuit
11.84
nwi
9
41
Hargrove, Dj
12
Gaither
11.90
nwi
2
42
Williams, Arik
10
Alonso
11.92
nwi
1
43
Johnson, Braxton
9
Anclote
11.93
nwi
6
44
Findlay, Melville
12
Seffner Christia
11.94
nwi
6
45
Fontenot, Dennis
11
Tampa Bay Tech
11.95
nwi
9
46
Crewe, Dijon
11
King
12.03
nwi
5
46
Service, Reed
9
Riverview
12.03
nwi
10
48
Battle, Romeo
10
East Lee County
12.05
nwi
7
49
Gwynn, Derrell
12
Robinson
12.09
nwi
1
50
Morris, Seku
10
Tampa Jesuit
12.12
nwi
6
51
Wessell-Castagner, Cod
12
Fort Myers
12.12
nwi
4
52
Stillings, Darion
10
Hillsborough
12.15
nwi
11
53
Murray, Daymon
10
Lakewood Ranch
12.15
nwi
6
54
McGill, Maurqise
11
Anclote
12.16
nwi
3
55
smith, calvin
9
Island Coast
12.24
nwi
2
56
Martin, James Aaron
12
Chamberlain
12.32
nwi
9
57
Cisneros, Climber
12
Ida S. Baker
12.40
nwi
10
58
O'Sullivan, Adrian
10
Tampa Preparator
12.75
nwi
11
59
Ordaz, David
9
Cambridge Christ
12.78
nwi
8
60
Garrett, Alex
10
J.W. Mitchell
12.95
nwi
11
--
Morgan, T.J.
12
Fort Myers
FS
nwi
11
--
Benjamin, Brian
11
Calvary Christia
DNF
nwi
8
Womens 100m Varsity
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Steele, Alfreda
10
Pasco
12.13
nwi
1
10
2
Jones, JaKayla
Zepherhills
12.46
nwi
1
8
3
Simpkins, Deterrica
12
Northside Christ
12.54
nwi
1
6
4
Young, Kara
Zepherhills
12.60
nwi
1
5
5
Roberson, Jada
11
Hillsborough
12.65
nwi
1
4
6
Toombs, Savyon
9
Chamberlain
12.70
nwi
1
3
7
Falco, Sophia
9
Lakewood Ranch
12.75
nwi
1
2
8
Rodgers, Deja
12
Middleton
12.84
nwi
1
1
Womens 100m Varsity
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Steele, Alfreda
10
Pasco
12.18
nwi
2
2
Jones, JaKayla
Zepherhills
12.37
nwi
3
3
Roberson, Jada
11
Hillsborough
12.46
nwi
8
4
Simpkins, Deterrica
12
Northside Christ
12.50
nwi
4
5
Rodgers, Deja
12
Middleton
12.50
nwi
5
6
Toombs, Savyon
9
Chamberlain
12.51
nwi
5
7
Falco, Sophia
9
Lakewood Ranch
12.51
nwi
4
8
Young, Kara
Zepherhills
12.52
nwi
1
9
Trader, Assata
12
Shorecrest Prepa
12.55
nwi
6
10
Clark, Syniah
10
Ida S. Baker
12.56
nwi
3
11
Destiny, Washington
12
West Orange
12.57
nwi
7
12
Nichols, Cienna
10
East Lake
12.73
nwi
7
13
J'Nai, Taylor
9
Riverview
12.82
nwi
2
14
Griffin, Robyn
10
Kathleen
12.83
nwi
4
15
Tabor, Rebecca
12
George Steinbren
12.91
nwi
9
16
Desormo, Whidney
12
Tampa Bay Tech
12.92
nwi
8
17
Black, Aleah
11
St Petersburg
12.97
nwi
8
18
Bazile, Shenica
10
Naples
13.04
nwi
10
19
Vickers, Ramiah
12
East Lake
13.07
nwi
8
20
Durbak, Keely
11
Calvary Christia
13.09
nwi
1
21
Adams, Tysheira
11
Gibbs
13.11
nwi
1
22
Taylor, Ariana
12
Northside Christ
13.15
nwi
5
23
Lormeus, Sabrina
11
Golden Gate
13.17
nwi
10
24
Louis, Najah
11
West Orange
13.19
nwi
3
25
Ogles, Olivia
10
Lakewood Ranch
13.19
nwi
7
26
Elliott, Makeda
12
Hallandale
13.23
nwi
10
27
Williams, Chanel
9
Newsome
13.24
nwi
2
28
Cox, Madison
12
Cambridge Christ
13.25
nwi
6
29
Dorsey, Nicole
12
George Steinbren
13.26
nwi
10
30
Stewart, Alina
10
Newsome
13.28
nwi
7
31
gilbert, lezareia
9
Pasco
13.32
nwi
5
32
Peeples, Mikela
11
Sunlake
13.33
nwi
5
33
Cardine, Ariel
10
Gibbs
13.35
nwi
3
34
Stewart, Jess
12
Calvary Christia
13.36
nwi
6
35
Wright, Tamara
11
Kathleen
13.38
nwi
9
36
Blocker, Mia
9
Tampa Catholic
13.38
nwi
8
37
Cannata, Victoria
10
Land O Lakes
13.39
nwi
4
38
Guevara, Alexa
9
Mariner
13.43
nwi
7
39
Woodborn, Kaylx
11
Riverview
13.45
nwi
9
40
Exius, Sharonda
10
East Lee County
13.46
nwi
8
41
Murray, Kanesha
10
Gaither
13.57
nwi
10
42
Neal, Kyla
9
Tampa Bay Tech
13.57
nwi
2
43
Simmons, Lamisha
11
Hallandale
13.57
nwi
9
44
Armstrong, Kenya
11
East Lee County
13.65
nwi
3
45
Perera, Janae
11
Sickles
13.69
nwi
2
46
Nicolas, Danisha
9
Golden Gate
13.71
nwi
5
47
Floyd, Tare
10
Alonso
13.77
nwi
7
48
Chambers, Aejona
12
Hillsborough
13.78
nwi
6
49
Altenor, Sylvia
11
Fort Myers
13.79
nwi
1
49
Johnson, Latoria
11
King
13.79
nwi
9
51
Cooper, India
9
Gaither
13.84
nwi
8
52
Registe, Vashty
10
Gateway
13.87
nwi
3
53
Davis, Essence
10
St Petersburg
14.01
nwi
6
54
Simmons, Sarai
8
Seffner Christia
14.02
nwi
4
55
Haran, Christa
12
Land O Lakes
14.07
nwi
10
56
Diaz, Nelly
9
Sunlake
14.09
nwi
8
57
Castro, Denise
12
Fort Myers
14.20
nwi
5
58
Paul, Miriele
10
Lakewood
14.30
nwi
2
59
loffman, kyra
9
Island Coast
14.37
nwi
2
60
Tolbert, Jeniyah
9
King
14.47
nwi
5
61
Blocker, Jasmine
9
Alonso
14.50
nwi
7
62
Kocsis, Delaney
8
Seffner Christia
14.51
nwi
4
63
Kelly, Breanarose
10
Ida S. Baker
15.16
nwi
1
64
Jones, Jitia
11
Island Coast
15.30
nwi
3
65
Schlemmer, Avery
10
Tampa Preparator
15.47
nwi
6
66
Butler, Ahnastasia
9
Tampa Preparator
16.09
nwi
9
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
85264 views
Post to:
Post as:
Post
1070 shares:
Steinbrenner Invitational
,
Academy of the Holy Names Track and Field and Cross Country - Tampa, Florida
,
Admiral Farragut Academy Track & Field and Cross Country - Saint Petersburg, Florida
,
Alonso High School Track & Field and Cross Country - Tampa, Florida
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Steinbrenner Invitational
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
131
1
2014
1
140
2
1571
2013
1
1
2012
2
2
Show 3 more
Hashtags
#usf-steinbrenner-invitational
#south-florida
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!